https://www.traditionrolex.com/27
https://www.traditionrolex.com/27
Dwór Mościbrody

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Dwór Mościbrody

decoration

Okres historyczny 3

W bitwie pod Siemiatyczami, gdzie armią rosyjską dowodził generał Niestrujew Maniukin, zwany katem Podlasia, zginął Andrzej Jarząb. W wówczas zjawił się sam generał Maniukin i zarządzil kontrybucję majątku. Rosjanie zabrali konie, świnie, owce, ze stawów rybnych przez dwa tygodnie wywozili na furmankach karpie.

 

Kiedy w sierpniu 1863 roku, pod Żyrzynem, rozegrano ostatnią bitwę powstańczą w tym rejonie. Rodzina została ścieśniona w połowie dworu, po kilku dniach wyprowadziła się do Grabianowa a w Mościbrodach zamieszkał General Niestrujew Maniukin.

 

Po utworzeniu w 1867 roku Guberni Siedleckiej, na mocy Najwyższego Zarządzenia z 1867 roku, folwark Mościbrody został nadany Generałowi Maniukinowi. Po jego śmierci w 1882 roku majątek przeszedł prawnie na własność jego syna Mikołaja Zacharewicza Maniukina – Rotmistrza gwardii pułku ułanów. Gospodarował nim do 1915 roku – a więc do czasu ewakuacji, która związana była z wybuchem I wojny światowej.

czytaj dalej...

decoration

Współpraca

decoration
Kontakt

Mościbrody 52, 08-112 Wiśniew
(woj. mazowieckie)

+48 (25) 641 70 30 Rezerwacja pokoi
Rezerwacja stolików w Restauracji Dworskiej
recepcja@dwormoscibrody.pl

Projekt i realizacja Cered - strony internetowe
https://www.traditionrolex.com/27